Pravica do vpogleda in prepisa dokumentacije v razpisnem postopku

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Pravica do vpogleda in prepisa dokumentacije v razpisnem postopku

Datum odgovora: 6. 4. 2011, pregled 5. 12. 2022

Vprašanje:

Stranka se je kot kandidat prijavila za pridobitev pravice v razpisnem postopku z več kandidati, kjer pa ni uspela. Zaradi dvoma v pravilnost celotnega postopka je stranka zaprosila za vpogled v dokumentacijo. Ali sme stranka pri vpogledu v predmetna gradiva prepisovati oziroma zapisovati zabeležke v svoj zvezek in kakšne pravice so stranki dane, v kolikor ji uradna oseba, ki bo nadzirala vpogled, ne bo dovolila zapisovanja zabeležk na kraju samem?

Odgovor:

Na podlagi temeljnega načela, ki ima podlago v ustavni določbi, da mora biti v postopku vsakomur zagotovljeno enako varstvo pravic (22. člen Ustave Republike Slovenije (URS, Ur. l. RS, št. 33I/91 in novele), ima stranka tudi pravico pregledovati spise upravne zadeve in na svoje stroške prepisovati posamezne spise (po Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2006, str. 105).

Prvi odstavek 82. člena ZUP določa, da imajo stranke, to pomeni tudi kandidati v razpisnem postopku, če področni zakon določa rabo ZUP oz. gre za upravno oz. javnopravno zadevo, pravico pregledovati dokumente zadeve. Ta pravica vključuje, da lahko stranka na svoje stroške prepisuje ali preslikuje potrebne dokumente v fizični ali elektronski obliki. Pregledovanje, prepisovanje in preslikovanje dokumentov se mora stranki omogočiti v času uradnih ur, dejanje pa nadzoruje določena uradna oseba, da ne pride do potvorbe dokumentov. Stranka lahko neposredno na samem mestu poda ustno na zapisnik zahtevo za prepisovanje in preslikavanje dokumentov (tretji odstavek 82. člena ZUP), lahko pa se vnaprej dogovori z uradno osebo za poseben termin.

V kolikor je stranki onemogočeno izvajanje pravice do pregledovanja in prepisovanja dokumentov, pomeni tako postopanje bistveno kršitev temeljnega načela zaslišanje stranke (9. člen ZUP), pa tudi poseg v ustavno zagotovljeno pravno varstvo (prek pravice do pritožbe, 25. člen Ustave RS in 13. člen ZUP), ki ga lahko stranka učinkovito uveljavi samo, če ima predhodno na voljo ustrezno dokumentacijo in podatke, ki so vodili organ pri odločitvi, da lahko zoper argumente odločbe v pritožbi navaja protiargumente.

Od navedenega pa obstaja izjema po petem odstavku 82. člena ZUP, saj ima stranka v primeru, če so bili v postopku uporabljeni dokumenti, ki vsebujejo tajne podatke, le pravico vpogleda, ne pa tudi do prepisa in preslikave. V takem primeru bi stranki uradna oseba upravičeno zavrnila prepisovanje in zapisovanje zabeležk, kljub temu pa mora omogočiti sam vpogled.

Če uradna oseba stranki neupravičeno ne dopusti vpogleda, prepisa ali zaznamkov vpogledanega v celotno spisno dokumentacijo, ima stranka skladno z osmim odstavkom 82. člena ZUP, pravico do posebne pritožbe zoper zavrnitev zahteve za pregledovanje in prepisovanje dokumentov. Pravica vpogleda, prepisa, preslikave in zaznamkov vključuje celotno spisno dokumentacijo, razen osnutkov odločb in zapisnika o posvetovanju in glasovanju (šesti odstavek 82. člena ZUP).

Celotna spisna dokumentacija v razpisnih postopkih pomeni ne samo dokumentov določenega kandidata, temveč tudi dokumentacijo izbranih sokandidatov. Recimo pri postopku zasedbe prostega delovnega mesta v javni upravi Zakon o javnih uslužbencih (ZJU, Ur. l. RS, št. 56/2002 in novele) kandidatom, ki so sodelovali v izbirnem postopku izrecno omogoča, da po izdaji sklepa o izbiri oziroma neizbiri vpogledajo v vse podatke, ki jih je izbrani kandidat navedel v prijavi na javni natečaj in dokazujejo izpolnjevanje natečajnih pogojev, in v gradiva izbirnega postopka (63.člen ZJU). Ob upoštevanju, da področni zakon ZJU omogoča le vpogled v dokumentacijo, ne izključuje pa prepisa in kopiranja predmetnega gradiva, se na podlagi 60. člena ZJU za postopek javnega natečaja smiselno uporabljajo določbe ZUP, tudi 82. člena. Enako velja v drugih razpisnih postopkih, ko pravica enega kandidata vpliva na pravico drugega, kot izhaja iz sodne prakse.

Pritožba zoper zavrnitev pravice vpogleda ali prepisovanja oz. zapiskov je dovoljena tudi, kadar ni bil izdan pisen sklep o zavrnitvi pravice. Pritožba se lahko poda takoj, pisno ali ustno na zpisnik pri organu (po Androjna in Kerševan, Upravno procesno pravo, 2006, str. 226).

Prav tako lahko stranka ob neupravičeni zavrnitvi pravice do vpogleda, prepisa, preslikave oz. zaznamkov poda prijavo zoper organ in konkretno uradno osebo upravni inšpekciji v zvezi s 307.b členom ZUP in nadaljnimi (predvsem 307.č in 307.f člen ZUP), kjer je cilj nadzora, da bi organ v tej in drugih istovrstnih zadevah v bodoče posloval zakonito.


Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...