Enostranska specifikacija stroškov

Iz Upravna Svetovalnica

Skoči na: navigacija, iskanje

Zadeva: Enostranska specifikacija stroškov

Datum odgovora: 12. 4. 2010, pregled 21. 11. 2022

Vprašanje:

Odvetnik v pritožbi zahteva dodelitev pravice stranki, pod podpis pa z drobnim tiskom navede specifikacijo stroškov zastopanja. Ali se takšen zapis razume kot zahteva za priznanje stroškov odvetnika?

Odgovor:

Stroški, ki nastanejo stranki med postopkom ali zaradi postopka, gredo praviloma v breme tistega, na katerega zahtevo se je postopek začel (prvi odstavek 113. člena ZUP). V skladu s prvim odstavkom 53. člena ZUP, lahko stranka postavi pooblaščenca, ki jo zastopa v postopku. Pravno zastopanje v postopkih, ki se vodijo po tem zakonu ni obvezno (Breznik et al., ZUP s komentarjem, 2008, str. 340). V primeru, da je zastopnik odvetnik, se glede višine nagrade o njegovem delu uporablja Odvetniška tarifa (pisrs.si) (OT, Uradni list RS, št. 2/15 in nasl.), natančneje 4. člen (določanje vrednosti storitve). Odvetnik se lahko s stranko dogovori za plačilo višjih ali nižjih nagrad, kakor so določene s tem zakonom (4. člen OT), vendar to za povrnitev stroškov ni relevantno in se upravnega organa ne tiče.


Običajno je, da odvetniki navedejo specifikacijo stroškov že v vlogi, ki se šteje kot zahteva za priznanje stroškov odvetnika. ZUP v prvem odstavku 116. člena določa, da lahko stranka (oz. odvetnik) zahteva povrnitev stroškov vse do izdaje odločbe. Nič pa ZUP ne opredeli, na kakšen način naj stranka svoje stroške priglasi, zato je šteti kot priglasitev stroškov tudi takšno specifikacijo odvetnika. Kljub temu mora uradna oseba organa stranko oz. odvetnika v skladu s 116. členom ZUP opozoriti na to, da lahko zahteva povrnitev stroškov. Čeprav je odvetnik že sam specificiral stroške, je običajno in pravilno, da organ preveri, ali so ti stroški pravilno izračunani na podlagi OT.


Tudi če odvetnik specificira stroške v svoji vlogi, organ v skladu s petim odstavkom 213. člena ZUP šele v izreku odločbe oz. sklepa odloči o tem, ali so nastali stroški postopka. Uradna oseba določi njihov znesek, kdo jih mora plačati, komu in v katerem roku, ali navede, da bo o stroških postopka izdan poseben sklep oz. da posebni stroški postopka niso nastali. Pred samo izdajo odločbe oz. sklepa, s katerim se odloči o stroških postopka, pa trpi vsaka stranka stroške, ki ji nastanejo zaradi postopka (prvi odstavek 115. člena ZUP).



Upravna svetovalnica je študentski projekt. Glede odgovornosti za vsebino glej Politiko zasebnosti in zanikanja odgovornosti.

Želite podati svoje mnenje:

Loading comments...